YJJ CS200YT5 Conventional Low-Voltage Electrical Current Sensor
ShenzhenYijiajie Electronic Co., Ltd.
Trust Seal
Verified Supplier
Credit Check
Supplier Assessment
Contact Now
Brand Name : YJJ
Model Number : CS200YT5
Place of Origin : USA
MOQ : 1
Price : Negotiable
Payment Terms : L/C, D/A, D/P, T/T, Western Union, MoneyGram
Supply Ability : 1500
Delivery Time : 5 to 8 working days
Packaging Details : Tray
Primary rated input current : 200A
Primary measurement range : 0 - ±400A
Secondary rated output voltage : 2.5V (±1%)
Power supply voltage : +5V (±5%)
Current consumption : <20mA
Linearity : < 1%
Contact Now
Product Description:
Features:
CS200YT5 is a current sensor based on the Hall effect principle. The main parameters are as follows:
Electrical parameters
‌Measurement range‌: 0 to ±400A (AC/DC/Pulse and other irregular waveforms)
Rated output voltage on the secondary side: 1V ± 1%
Power supply voltage: +5V ± 5%
Current consumption: < 20mA
Insulation voltage: 2.5kV (between the primary and secondary sides)
Performance indicators
Linearity: < 1%
Zero offset voltage: 2.5V ± 1%
Temperature drift: ≤ ±0.5mV/℃ (TA = 25℃)
Response time: ≤ 3μs
Bandwidth: DC ~ 20kHz
Application Characteristics
‌Operating Temperature‌: -25℃ to +85℃
‌Storage Temperature‌: -40℃ to +100℃
‌Load Resistance‌: ≥ 10KΩ
‌Dimensions‌: 41mm (For specific dimensions, please refer to the product manual)
Connection Instructions
Power Supply: +5V → 1, GND → 2, VOUT → 3, Reference Voltage 2.5V → 4
Pin functions: 1 (+5V), 2 (GND), 3 (signal output), 4 (reference output)
Specifications:
Measurement range‌ 0 to ±400A
Power supply voltage +5V ± 5%
Current consumption < 20mA