CSCA0100A000B15B01 Industrial Closed Loop Current Sensor 100A HVAC Durability Analog
ShenzhenYijiajie Electronic Co., Ltd.
Trust Seal
Verified Supplier
Credit Check
Supplier Assessment
Contact Now
Brand Name : YJJ
Model Number : CSCA0100A000B15B01
Place of Origin : USA
MOQ : 1
Payment Terms : L/C, D/A, D/P, T/T, Western Union, MoneyGram
Supply Ability : 10000pcs/Month
Delivery Time : 3-5Workingdays
Packaging Details : Standard Box
Price : Negotiable
Product Category : Industrial Current Sensors
Current Rating : 100 A
Sensor Type : Open Loop
Response time : 3 us to 7 us
Contact Now
CSCA0100A000B15B01 Industrial Current Sensors 100A Durability Analog
Open loop current sensors provide digital output that changes from Vcc to 0.4 V when sensed current exceeds operation point. Not damaged by overcurrent in sensed conductor. Potential applications include robotics, telecommunication, power supplies, ground fault detectors, HVAC, and consumer tools.
Datasheet:
Accuracy 2 %
Frequency range DC to 500 kHz
Core Size 20.5 mm X 10.5 mm
Height 29 mm
Length 40 mm
Maximum operating temperature + 80 C
Minimum operating temperature - 10 C
Operating supply voltage 15 V
Product Type Current Sensors
Type Inductive Analog Current Sensor
Product Tags:
CSCA0100A000B15B01 Closed Loop Current Sensor
Closed Loop Current Sensor 100A
Industrial Current Sensor HVAC
Quality CSCA0100A000B15B01 Industrial Closed Loop Current Sensor 100A HVAC Durability Analog for sale
CSCA0100A000B15B01 Industrial Closed Loop Current Sensor 100A HVAC Durability Analog Images